Egzersiz Sonrası Toparlanma İçin Doğru Tercih Yapın

Şiddetli bir  antrenmanı yeni bitirdin diyelim. O kadar ağır çalıştın ki miden bulanıyor ve kolların titriyor. Ne mi yapmalısın? Bu noktada, spor sonrası beslenmenin nasıl olması gerektiğini yazmıştık.egzersiz sonrası toparlanma

Gelgelelim önemli soruya, egzersiz ve yemek arasındaki kas gelişimi için hayati önem taşıyan anabolik süreçte ne almak gerekiyo? Kasların insüline olan hassaslığı artmışken (ve kas dokularınızdaki besin öğeleri bitmeye yaklaşmışken) egzersiz sonrası alınacak yardımcı madde toparlanma ve yapım sürecini hızlanması açısından çok önemlidir.

İyileşme ve toparlanma sürecinde en büyük rolü oynayan besin maddesi glutamindir. Çoğunuz toparlanma amino asiti de olarak bilirsiniz. Vücutta sentezlenebilir ancak yapılan 45 dk lık bir antrenman  için bile yeterli olmayacaktır.

Diğer bir ürün ise kreatin. Süpriz! Evet yanlış okumadın bunca zaman kreatini spor öncesi aldıysan spor sonrasına çeksen iyi edersin. Neden mi? Bir ağırlık atrenmanında vücut güç üretmek için tüm kreatin depolarını kullanır. Antrenmanı bitirdiğinde kas aktivite oranı büyük ölçüde artmış olacaktır. Bu nedenle egzersizden hemen sonraki süreç, toparlanma dönemini sağlama almak için vücuttaki depoları doldurmak açısından en uygun zamandır. Kreatinin kan dolaşımına girmesi ve kas hücrelerinin onu en verimli şekilde absorbe etmesi egzersiz sonrası toparlanma için önem arzeden büyük faktör rolünü taşır.

Toparlanma süresini hızlandırmaya yarayan birkaç kilit madde daha vardır:

Taurin :

Bu amino asit, kreatine benzer bir şekilde, en çok kas hücrelerine suyu çekebilme özelliği ile bilinmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda Taurin’in aynı zamanda (elektrolik düzenleme yapması nedeni ile) kas kramplarını engellemek açısından da yararlı bir madde olduğu kanıtlanmıştır. Madde, vücudun güç üretimini arttırarak ve kan damarlarını açarak, hızlı ve verimli egzersiz sonrası toparlanma süreci yaşamanızı sağlar.

Beta-Alanin :

Beta-alanin vücutta karnosin seviyesini arttırır. Karnosin daha hızlı bir kas yapım ve yenilenme sürecine olanak vermesi ile beraber, dayanıklılığı arttırıp aynı zamanda vücudun güç üretimini yükselten bir maddedir. Bu arada abartmayın; Beta-alanin düşük dozlarda alınırsa çok daha verimli olabilen bir maddedir. Önerilen doz oranı, günde 3-4 defa olmak üzere 800 miligram civarındadır. Universal’in Beta Ala‘sı tekrar gelse kullansak dedirtmiştir.

L-Karnitin :

Yakın zamanda yapılan çalışmaların sonuçları, L-karnitin yardımcı kullanan sporcularda kas dokularında oluşan hasarın %40 oranında azaldığını gösteriyor. Bu amino asit aynı zamanda yağ yakıcı görevi görürken, vücutta depolanmış yağın direkt olarak enerjiye çevrilmesini sağlayarak vücudun kas gelişim kapasitesini arttırıyor. Bu arada egzersiz sonrası toparlanma için faydalı olsa da  L-karnitin kullanacaksan spor öncesi almalısın!

Özetle sağlıklı ve fit bir vücut için spor yapmanın yanı sıra, egzersiz sonrası toparlanma için kullanacağın yardımcı ürünlerle toparlanma sürecini hızlandırabilirsin. Hepsini içeren bir ürün öner de alalım dediğinizi duyar gibiyim. Öyle bir ürün olsun ki her ihtiyacım içinde olsun kafasını bir kenara bırakın artık. Bütçe kısıtlı, antrenmanlar da ağır geçmiyorsa Hardline KGT işini görecektir.

Bol şans..