Bu klasik vücut geliştirme besininin farklı faydaları:

Pirinç klasik bir vücut geliştirme besinidir fakat beyaz ve kahverengi pirinçler vücuda farklı faydalar sağlarlar. İki tür de mükemmel birer karbonhidrat kaynağıdır, ama beyaz pirinç düşük lif ve yağ içeriğinden ötürü daha şiddetli bir insülin artışına sebep olur. Kahverengi pirinç de insülin salınımını arttırsa da içerdiği lifler ve yağlar bunun seviyesini aşağılara çekerler. Sonuç olarak egzersiz yapmadığınız günlerde kahverengi pirinçten elde edeceğiniz karbonhidratların beyaz pirinçten elde edeceklerinize kıyasla vücutta yağa dönüşüp depolanma olasılığı çok daha azdır.

esmer pirinc besin degerleri225 gram pişirilmiş uzun taneli beyaz pirinç :

205 kalori , 4 gram protein, 45 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 1 gramdan az lif içerir.

225 gram pişirilmiş uzun taneli kahverengi pirinç ise :

218 kalori, 5 gram protein, 46 gram karbonhidrat, 2 gram yağ ve 3.5 gram lif içerir.

Esmer Pirinç Tüketin

beyaz-pirinç-ile-yapılmış-sporcu-lapası

Kahverengi pirinç günün çoğu zamanında tüketmek için daha iyi bir seçenektir çünkü içerdiği karbonhidratlar beyaz pirinçteki karbonhidratlara kıyasla çok daha az bir oranda vücut yağına dönüştürülürler. Eğer beyaz pirinci tercih edeiyorsan, yanında lifli besinler veya yardımcı maddeler (glukomenan gibi) tüketmek ve bunu ana yemekten kısa bir süre önce yapmak, beyaz pirincin neden olduğu istenmeyen insülin etkisini azaltacak ve yediğin besinleri sindirme sürenizi olabildiğince uzatacaktır. Bulk dönemi için ortalama bir karbonhidrat diyeti yapıyorsan ve yağı kesmek istiyorsan sizin iyi bir alternatif olacaktır.

Esmer pirinç tüketerek, hem beyaz pirinçten aldığınız karbonhidratların vücut yağına dönüşüp depolanmasını engellemiş olursun hem de beyaz pirincin neden olduğu ani insülin artışı ile birlikte yağ depolama sistemlerinizin çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çalışarak vücut yağ oranını arttırmasını önlersin.