Protein Tozu İçinde Gerçekte Neler Olduğunu Biliyor Musun?

Ham madde sanayinde yüksek bütünlük ve kalite içeren ürünler üreten iki firma sayesinde protein takviyesi salgını çok yakında geçmişte kalacak.

Protein tozunun içinde gerçekten ne olduğunu biliyor musun? Protein tozu kullanan çoğu sporcu bu sorunun cevabını bilmiyor. Bunun nedeni, üretici firmalardan çoğunun ürünlerini düşük değerli maddeler ile üreterek, etiketlerinde bu içerikleri tamamlanmış protein olarak lanse etmeleridir. Bu ahlaki ilkelere aykırı durum protein ilavesi olarak adlandırılır. Aldığınız ürünün kabında 24 gram protein içerir yazıyor olabilir fakat aslında gerçek değer 15 gram civarındadır.

Geçtiğimiz yıllarda peynir altı suyundan (whey) üretilen kaliteli protein tozu fiyatları yüksek ölçüde arttığından, etik değerleri olmayan üretici firmalar, tüketiciyi ve tüketici haklarını hiç düşünmeksizin daha fazla gelir elde edebilme amacı ile ahlak dışı uygulamalar yapmaya başladılar. Protein ilavesi dediğim olay ile, üretim esnasında etikette yazan miktarda proteini kullanmayan bu tür firmalar, bilinçli olarak daha az miktarda protein kullanıp formülün geri kalan kısmını ucuz ve işe yaramaz amino asitler ve protein içermeyen diğer hammaddeler ile dolduruyorlar. Bu şekilde hedeflenilen miktara ulaşan firmalar, Türk sporcular gibi araştırma yapmayan sporcuları kandırıp sağlıksız ham maddeyi tükettiriyorlar.

Nitrogen Spiking De Neyin Nesi?

kaliteli protein tozu nasıl anlaşılırBu olayın gerçekleşmesini sağlayan unsur ise, bu tarz ürünlerdeki protein miktarının azot oranına bakılarak ölçülmesi. Protein olmayan bir çok madde (serbest formdaki amino asitler, kreatin ve arjinin gibi) bir tozun azot miktarını arttırmak için kullanılabiliyor. Bu şekilde ürün normalde içerdiğinden çok daha fazla protein içeriyormuş gibi gösterilebiliyor. Proteinlerin yapı taşları amino asitler olsa da, kutunun içerisine rastgele ucuz amino asitler koymak protein tozunun size sağladığı sağlık ile ilgili ve performans arttırıcı yararları malesef sağlamıyor. Yakınından bile geçtiği söylenemez.

Kaliteli Protein Tozu Garanti Eden Firmalar Var mı?

Peki Sporjenik kaliteli protein tozu olduğunu nasıl anlarım?

Dünyada bazı firmalar protein tozunuzun içinde tam olarak ne olduğunu size açıklayabiliyor: ChromaDex, bağımsız bir üçüncü şahıs test laboratuvarı olarak, kaliteli protein tozlarını diğer ürünlerden ayırma görevini üstlenmiş durumda. Eğer bir ürünün üzerinde ChromaDex Kalite Güvencesi ibaresine rastlarsan, ürünün etiketinde yazan içerik miktarlarının tamamen doğru olduğuna kanaat getirebilirsin ve ürünü gönül rahatlığı ile kullanmanda hiç bir sakınca yoktur.

Türkiye’de İşler Nasıl Yürüyor

Yerli markalar için denetim sıfır. İthal ürünlerdeki protein miktarı doğru düzgün ölçümlenemiyor. Bu yüzdendir ki Mp Combat ürünün olması gereken değer bir serviste 25 gr  iken Türkiye’deki ölçümle bu 20gr civarı çıkıyor.

İsmi lazım değil birkaç yerli firmanın ürünlerinde %10-15 den fazla gerçek protein bulundurmuyor. Onu geçtim içindeki sağlığa zararlı bir ton madde de cabası. Tabii bu üç kağıtçılığı yapan birçok ithal marka da bulunuyor. Wedier ya da Multipower gibi Avrupalı Markalar daha güvenilir diyebilirim. Yok aga ben yerli protein istiyorum diyenler Hipro alabilir. Özetle kaliteli protein tozu arıyorsan önce içeriğe sonra markanın yaptırdığı testlere bakmalısın.

Ha bu arada internetteki en iyi 10 protein tozu adlı süslü yazılara fazla güvenmemenizi tavsiye ederim. Zira bu yazılar daha çok en karlı 10 protein tozu listesi olmaya daha yakındır..

Bol şans..