Bir haftada 6 kilo kas kazanın

flex wheelerFlex Wheeler 10 günden kısa bir süre içinde vücudunda inanılmaz değişiklikler sağlayabilmeyi başarması ile biliniyor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi başarılı bir karbonhidrat yüklemesi tekniği uygulamış olmasıdır. Karbonhidrat, sodyum ve su tüketim oranlarında yüksek miktarda fakat geçici değişiklikler gerektiren bu sistem, kasların toparlanma sürecinde mucizevi değişikliklere neden olabiliyor.

İster podyuma çıkacak profesyonel bir vücut geliştirici ol  ister yazın kumsala gittiğinde kötü görünmemek isteyen bir amatör, önce karbonhidratı tamamen azaltan daha sonra da aşırı bir yükleme yapan sistem için aşağıda vereceğim adımlar herkesin işine yarayacaktır. Bir hafta içerisinde bürüneceğin çok daha iri görünüm karşısında şaşkına döneceksin.

Madde Madde Karbonhidrat Yüklemesi

 1. Adım : Sodyum alınımını arttırın

Karbonhidrat kesme programına başlamadan bir önceki haftadan itibaren sodyum alımınızı yüksek ölçüde arttırmanız gerekir. Bunu sofra tuzu ile yapabilirsin. En basit yolu yemekleri normalden daha tuzlu yemektir. Sodyum artışı vücuttaki su tutumunu arttırır ve su tutucu bir hormon olan aldosteron oranını azaltır.

Program dahilinde karbonhidrat yüklemesinden bir gün öncesine kadar normal miktardan fazla sodyum almaya devam edin.

 1. Adım : Su alınımını arttırın

Vücudunuzdaki sodyum miktarı arttığında, kabaca normalden %50 daha fazla miktarda su tüketmeniz gerekir. Bu sistem ile içtiğiniz her bir bardak su yerine bir buçuk bardak su içerek gün sonunda toplam içtiğiniz su miktarını 1.5 katına çıkarmış olursunuz. Fazla miktarda su alımı sürecin sonunda çok daha iyi bir definasyon sağlar.

 1. Adım : İlk 2 gün aldığınız karbonhidrat miktarını %50 azaltın

Bu adım ile beraber karbonhidrat kesme programı tam olarak başlamış oluyor. Karbonhidrat tüketimini yarı yarıya indirin. Bu ilk düşüş karbonhidrat miktarının bir anda çok az seviyelere inmesi ile yaşanabilecek şokları engeller. Eğer karbonhidratlardan günde 1500 kalori alıyorsan, bunu 750ye indirmen gerekecek.

 1. Adım : İlk 5 günde aldığınız protein miktarını hafifçe arttırın

Çoğu insan bu noktada programı yanlış uygular. Karbonhidrat seviyen düştüğünde, kas yıkımını engellemek için aldığın protein miktarında artışa gitmen gerekir. Fakat eğer çok fazla protein alırsan, bu proteinler kaslarda yakıta dönüşeceğinden vücut glikojen depolarını boşaltamaz. Bu nedenle glikojen boşaltımını engellemeden kasları koruyacak ölçüde protein almak için, her düşük karbonhidratlı günde protein alımını tercihen izole bir proteinle 50 gram artırman yeterli olacaktır.

 1. Adım : İlk 5 günde yüksek tekrarlı bir şekilde egzersiz yapın

karbonhidrat-yuklemesi-icin-fazla-tekrar5 gün boyunca karbonhidratı azalttığınızda, yaptığınız egzersizleri yüksek tempoda her sette 12-18 arası tekrar yaparak ve normalden %50 fazla sayıda set ile bitirin. Örneğin normalde 10 set biseps çalışıyorsan, bunu 15e çıkar ve her sette 12 ila 18 arası tekrar yapmaya özen göster. Doğal olarak bu kadar şiddetli antrenman yapabilmek için ağırlığı düşürmen gerekecektir. Fakat buradaki asıl amaç, karbonhidrat depolarını boşaltmaktır ve bunun için en iyi çalışma hacim çalışmasıdır.

 1. Adım : 3. ve 5. günler arasında karbonhidrat alımını iyice azaltın

Programın 3. ve 5. günleri arasında günlük karbonhidrat alımını 150 ila 100 grama kadar düşürmen gerekir. Bunu karmaşık karbonhidratlar içeren yer elması, yulaf ezmesi ve esmer pirinç tüketerek yapabilirsin. Bu yiyecekleri günün erken saatlerinde al ve vücut ağırlığının her bir kilosu için 1.5 gram karbonhidrat tüketme limitine uyun.

Karbonhidrat seviyesi düştüğünde, kas dokularındaki glikojen depoları kullanılmaya başlar. Daha sonra yüksek miktarlarda karbonhidratı tekrar vücuda aldığında, bunlar eski glikojenlerin yerine geçerek daha güçlü ve hacimli görünen kasların oluşumunu sağlarlar.

 1. Adım : 5. ve 7. günler arasında sodyumu azaltın

Karbonhidrat yükleme programının başlayacağı günden bir gün önce yemeğe koyulan ekstra tuzu kesmen gerekir. Sodyum seviyeleri düştükçe vücudun su tutma özelliği de değişmeye başlayacaktır.

 1. Adım : 6. ve 7. günlerde karbonhidrat yüklemeye başlayın

Asıl eğlence şimdi başlıyor. 5 günlük karbonhidrat azaltma sürecinden ve bu sürede yaptığınız hacim egzersizlerinden sonra, kaslar yüksek ölçüde yakıtsız ve yenilenmek için çıldırıyor olacaklardır. Bir anda yüksek dozda karbonhidrat yüklemesi yapıldığında tüketilenin çoğu bu sayede kaslarda depolanır. Vücut ağırlığının her kilosu için günde en az 5 gram karbonhidrat tüketilmesini öneririm.

 1. Adım : 6. ve 7. günlerde protein alımını azaltın

Artık karbonhidrat yüklemesi yaptığınızdan ekstra bir protein tüketimine ihtiyaç yoktur. Bu nedenle protein tüketimini düşüremelisin.

 1. Adım : 6. ve 7. günlerde su alımını azaltın

Su alımını artırılan seviyeden eski seviyesine çekin. Daha az miktarda su deri altındaki su tutumunun azalmasına bu da daha güzel bir görünüme sebep olur.

 1. Adım : Egzersiz Yapmayın

Karbonhidrat yüklemesi sırasında egzersiz yapmayın. Bu optimum şekilde kas depolarını doldurmanıza engel olacaktır.

 1. Adım : 7. günde fotoğraflarınızı çekebilirsiniz

Sahne almadan hemen önce kasları biraz şişir ve fotoğraf çek. Bu spesifik günde heyatının en iyi fiziğine sahip durumda olabilirsin. Bu nedenle bu anı ölümsüzleştirmek mantıklı olacaktır:)

Bol Şans..