Kasların Gelişmemesinin Temel Sebepleri

Bugünlerde çoğu kişi zayıflayamamaktan şikayetçi olsa da, spor salonunda geçirdikleri onca vakite rağmen kas geliştirememe problemi yaşayan bir çok kişi tanıyoruz. Doğal yollarla kas geliştirmek zorlu ve uzun bir süreçtir. Kişinin genetiği ve atalarından aldığı özellikler, kas geliştirme konusunda önüne engeller çıkarabilir fakat yaşanan sıkıntıların büyük çoğunluğu salona giden kişilerin yaptığı genel hatalardan kaynaklanmaktadır. Bu yazıda kas geliştirme ile ilgili sıkıntılarınıza sebep olabilecek 5 büyük yanlıştan bahsedeceğiz.

  1. Doğru Şiddette Çalışmalısın

Sadece spor salonuna gidip ağırlık kaldırmak, kısa sürede kaslarını geliştirebileceğiniz anlamına gelmez. Egzersiz programını iyi bir şekilde ayarlamak ve kasları geliştirmek için doğru programları uygulamak gerekir. Vücuda verdiğiniz uyarı yeterli şiddette olmadıkça kaslarda herhangi bir gelişme gözlenmez. Bu noktada çoğu kişi hipertrofi gerçekleşecek seviyeye kadar çalışmadıklarından büyük bir hataya düşmektedir. En katı diyeti uygulayıp en kaliteli supplementleri kullansanız bile, eğer mekanik uyarı yeterli şiddette değilse, ulaşmak istediğin sonuca asla ulaşamazsın.

100 kere yazdık bir kere daha yazalım. Kas gelişimi, dokuların egzersiz sonrası oluşan travmalara uyum sağlayıp kendilerini yenilemeleri ile gerçekleşir. Eğer kas dokusuna iyileşmesi, yenilenmesi ve güçlenmesi için gereken süreyi tanımazsan, doku tamamen iyileşemez ve kas gelişimi olduğu yerde kalır. Aynı zamanda hipertrofiye ulaşamadığından hiç bir kazanım elde edemezsin. Yapılması gereken ise, bu iki durum arasında bir denge tutturmaktır. Yeterli şiddette antrenman yapıp, aynı zamanda kaslara dinlenip yenilenmeye yetecek kadar süre tanırsan, nispeten istediğin sonuçlara ulaşabileceksin.

  1. Programlı Ve Katı Bir Diyet Uygula

Gelgelelim %90’ın takıldığı konuya. Diyet. Çoğu zaman hipertrofi oluşumu için neler tüketilmesi gerektiği tam olarak bilinmez. Bu konuda genel bir görüş sahibi olmak yeterli değildir. Bunun yerine, gerekli olan şey iyi planlanmış bir program uygulayıp bunu katı bir şekilde yerine getirmektir. Burada en önemli nokta ise tutarlılıktır. Yapılan çalışmalara göre kişiler tam olarak ne yapması gerektiğine dair talimat almadıklarında diyetlerini olması gerektiği gibi tamamlayamıyorlar. Bu nedenle gerekiyorsa pazartesi işe 6 yumurta götürüp kahvaltını orada yapman gerekebilir. Ya da arkadaşlarla gidilmiş enfes bir pazar brunhcında omlet ve yulafdan fazlasını yememen!

  1. Daha Fazla Karbonhidrat Tüketin

Son yıllarda karbonhidratlar ile ilgili bir çok kötü şeyler duymuş olsan da, bu maddeler konu kas geliştirme ve kas kütlesi kazanma olduğunda büyük önem taşır. Olaya enerji açısından bakacak olursak, karbonhidratlar özellikle direnç antrenmanlarında tercih edilmelidir. Bu maddeler aynı zamanda hipertrofi oluşumu ve protein depolama açısından önemli olan hormonal düzenin sağlanmasına da büyük katkılar sunarlar. Bu sayede vücuda gerekli eneriyi sağlamanın yanı sıra, protein sentezine de katkıda bulunurlar.

Fiziksel efor karşılığında kas proteini oluşumunu vücuttaki bir kaç tür karbonhidrat ile sağlayabilen mekanizmalar olsa da, bu hiçbir zaman tamamen yeterli değildir. Dahası, kaslardaki glikojen su tutma özelliği sayesinde kasların büyük görünmesini ve hacimlerinin artmasını sağlar. Bu sadece fiziksel bir büyüme değil, aynı zamanda güç üretiminin daha efektif olmasını sağlayan bir olaydır. Yok aga ben lapayla yulafla uğraşamam diyorsan iyi bir gainer işini kolaylaştıracaktır..

  1. Daha Fazla Uyu Ve Uyku Kaliteni Arttırın

Uyku, çok büyük önem taşımasına rağmen çoğu zaman kas geliştiren sporcular tarafından fazla önemsenmez. Kötü bir uyku ertesi gün vücutta kortizol artışına sebep olarak vücudunuzun bu katabolik hormonun etkisi altında kalmasını sağlayabilir. Bunun sonucunda testosteron ve büyüme hormonu seviyeleri düşer ve miyostatin seviyeleri yükselir. Aynı zamanda kasların insülin hassaslığı da büyük oranda azalır. Tüm bu nedenler sonucunda hipertrofi oluşumunu sağlayacak hormonal ortam bozulur ve tekrar düzene girmesi zaman ve efor gerektirir. Psikoloik bir açıdan bakmak gerekirse, kaslar büyümesi ve kaynak kullanması gerekmeyen bir ortama mahkum olurlar. Bu da spor salonunda boş yere geçmiş onca saat anlamına gelir.

  1. Supplementlere Gösterdiğiniz İlgiyi Besinlere De Gösterin

Supplement, isminden de anlaşılacağı üzere vücuda ekstra bir şeyler sunar. Bu nedenle asla beslenmenin temelini oluşturmamalıdır. Besinler ile karşılaştırıldığında çok daha az etkisi olan supplementler, normal diyetinize ilave olarak, tamamlayıcı nitelikte kullanılmalıdır. Yine de supplementlerin besin öğelerine oranla daha az etkili olması, gereksiz oldukları anlamına gelmez. Bu ürünlerin kullanımı sadece eğer diğer herşey tam anlamıyla kontrol altındaysa ve optimize edilmişse anlam kazanır. Çoğu zeka küpü supplementlerden, bahsedilenden çok daha fazla beklentiye girmektedir. Bu abiler aynı zamanda tamamlayıcı ürünlerin kötü beslenmenin ya da sağlıksız yaşamın etkilerini ortadan kaldıracağını düşünürler. Supplementler bir kişinin kas gelişimi beklenildiği gibi gitmediğinde başvurulması gereken ürünlerdir. Fakat düşünülmesi ya da odaklanılması gereken ilk durum hiç bir zaman supplement kullanımı değildir. Bu konuya gelmeden yukarıdaki 4 unsuru yerine getirdiğinden emin olmalısın. Artık kaslarının neden gelişmediğini anladın sanıyorum..

Bol şans..