Mastürbasyon Yapmanın Testosteron Üzerindeki Etkileri

Mastürbasyon yapmanın vücuttaki testosteron hormonu seviyesi üzerindeki etkileri hemen göze çarpmayabilir. Fakat testosteron seviyesinin değişiminin genel bedensel sağlık ile ilgisi olan faktörlerden kaynaklandığını biliyoruz. İçerisinde mastürbasyonu da içeren, bu konu ile ilgili bir araştırmaya göre psikolojik faktörlerin testosteron seviyeleri üzerinde çok büyük bir etkisi bulunmaktadır. Örneğin yakın gelecekte cinsel bir aktivite veya testosteron seviyelerinin ölçülmesine dair bir test bekleyen bir kişinin sahip olduğu bu hormonda artış gözlemlenmiştir.

Hormonal Döngü

Mastürbasyon yaparak orgazm olmak kişiyi direkt olarak orgazma götüren bir aktivitedir. Zhejiang Üniversite’sinin dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre; orgazm olmak, zor algılanan bir hormonal döngüye sebep olabilir. 6 gün uzak durulduktan sonra orgazm olmak, orgazm olduktan sonraki 7. günde testosteron seviyelerinin en üst dereceye kadar artmasına neden olabilir. Zhejiang Üniversitesinden bazı araştırma görevlilerine göre; orgazm sonrası 6 gün boyunca orgazmın testosteron hormonu üzerindeki büyük bir etkisi olmuyor fakat 7. günde testosteron seviyeleri yaklaşık olarak yüzde 146 oranında bir artış gösteriyor.

Mastürbasyon esnasında ortaya çıkan yükselişler

Psychology Today’in 2010 temmuz sayısında yer alan bir makaleye göre testosteron seviyesi mastürbasyon esnasında yükselebiliyor. Fakat makalede boşalmanın testosteron seviyesini önemli bir ölçüde etkilemediğine de vurgu yapılıyor. Testosteron seviyesi mastürbasyonun da dahil olduğu cinsel bir aktivite esnasında ufak miktarda yükselebiliyor ve bir süre sonra eski seviyesine dönüş yapıyor.

Mastürbasyon sonrası ortaya çıkan yükselişler

T Nation” internet sitesinde yayınlanan bir makaleye göre, 1978’de yapılan bir çalışma genç erkeklerin cinsel bir aktivite sonrasında testosteron seviyelerindeki değişimi inceliyor. Yapılan bu çalışmanın sonuçlarına göre; genç erkeklerde mastürbasyondan sonra testosteron seviyeleri ufak da olsa bir artış gösteriyor.

Düşük testosteron seviyeleri

“Ask Men” internet sitesi sıklıkla yapılan mastürbasyonun zararlarına yönelik bir makale yayınladı. Makaleye göre; sıklıkla mastürbasyon yapan veya gün içerisinde yalnız bir şekilde mastürbasyon yapmak için fırsat kollayan erkekler, bir partner ile cinsel aktiviteye girme konusunda daha az şansa sahipler. Makale, yalnız başına veya düzenli olarak porno izleyerek mastürbasyon yapmanın testosteron seviyelerinde bir düşüşe sebep olabileceğini ve bu düşük seviyeler nedeni ile kişinin cinsel partner arama mekanizmasının kötü etkilenebileceğini öne sürüyor.

Ön steroidde artış

Mastürbasyon testosteronun ön steroidlerinin seviyesini yükseltebiliyor. bir çalışmaay göre; testosteron “androsteneione” isimli bir steroidden gelmekte ve “androstenedionenin” oluşumunda en önemli madde “17 alphahydroxypergnenolone” adlı farklı bir steroid. “Academia Scientiarum Bohemoslavaca” dergisinde yayımlanan bir makalede; genç erkeklerde mastürbasyon sonucu orgazm öncesinde ve sonrasındaki steroid hormonu seviyeleri üzerinde bir araştırma yapılıyor. Çalışmaya göre orgazm sonrasında en fazla görülen steroid çeşitlerinin seviyelerinde bir değişiklik olmuyor fakat sirküle eden “17 alphahydroxypergnenolone” seviyesi bir miktar artış gösteriyor. Araştırma, yüksek ön steroid seviyesinin testosteron seviyelerini yükseltip yükseltmediğine dair bir açıklama içermiyor.

Etki olmama durumu

Mastürbasyonun veya genel olarak herhangi bir cinsel aktivitenin kişinin testosteron seviyeleri üzer

sex yapmak zayıflatır

inde önemli bir etkisi bulunmayabilir. “Teen Health” internet sitesinde yapılan bir açıklama; spermin testosteronun ana kaynağı olmadığını ve bu nedenle mastürbasyon sonucu orgazmın testosteron seviyelerini düşürmediğini belirtiyor. Genel olarak mastürbasyonun hormon seviyeleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı söyleniyor. “Teen Health” e göre testosteron seviyeleri yaş, günün saati ve fiziksel aktivite gibi faktörlere bağlı olarak değişiyor. Ayrıca testosteron artıran yiyecekler  tüketilmesi ile doğal testosteron seviyesinin yükseleceğini not etmiş.
Ha bir de mastürbasyon zayıflatır mı diye sorular da sıklıkla geliyor. Yapılan araştırmalara göre mastürbasyon yaparken dakikada ortalama 6 kalori yakılıyor. Cinsel ilişkide ise hayal gücünle doğru orantılı olarak bu rakam dakikada 8-9 kaloriye kadar çıkabiliyor:). Formda kalabilmek için iyi bir alternatif olabilir..

Bol şans..