Soya Sütü İnek Sütü Kadar Faydalı Mı?

Soya sütü ve inek sütü aynı miktarda protein içerir. Fakat iki süt arasında içerdikleri besin maddeleri açısından belirli farklılıklar vardır. Soya sütü 3 gram lif içerirken yine inek sütüne oranla daha az kalori, kolesterol ve yağa sahiptir. Oregon Devlet Üniversitesine göre; soya sütü, kalsiyum ve riboflavin gibi maddelerin yanı sıra, A, D ve B 12 vitaminleri ile takviye edilmiştir ve laktoz sindirim sıkıntısı olan insanlar ile hayvansal protein içeren gıdalar tüketmeyen kişiler için bir alternatif oluşturmaktadır. Fakat bunun yanında, inek sütü daha fazla A ve B 12 vitamini, çinko, folik asit ve kalsiyum içerir.

Protein ve yağ

soya sütü ile inek sütünün yerini tutabilir miSoya sütü hayvansal bazlı bir protein kaynağı olan inek sütünün tersine tamamen bitkisel bazlı proteinler içerdiğinden, çok daha az yağ bulundurur. İllinois Üniversitesi Soya Fasülyesi Araştırma Labaratuvarı’na göre: 225 gram normal soya sütünde 9 gram protein ve 5 gram yağ vardır. Aynı zamanda soya sütünde doymuş yağ veya kolesterol bulunmaz. Bunun yanında, 225 gram sade, kalsiyum katkılı soya sütünde 7 gram protein ve toplamda 4 gram yağ bulunur. Bu yağın yarım gramı doymuş olmakla beraber, kolesterol içermez.

İnek sütü size eksiksiz proteini sağlayacak kesik süt suyu ve kazein içerir. 225 gram tam yağlı inek sütünde 8 gram protein, toplamda 8 gram yağ, 5 gram doymuş yağ ve 24 miligram kolesterol vardır. 225 gram kaymaksız inek sütünde ise, 8 gram protein, 5 miligram kolesterol bulunur ve hiç yağ bulunmaz.

Amino Asitler

Aynı zamanda proteinlerin yapı taşları olarak bilinen amino asitlerin iki çeşidi vardır: Beslenerek vücudunuza aldığınız temel amino asitler ve vücudunuz tarafından üretilen temel olmayan amino asitler. Soya sütü tüm temel amino asit çeşitlerini içerirken, inek sütü daha iyi bir kaynaktır ve miktar olarak soya sütüne göre daha fazla temel amino asit içerir.

Soya proteini düşük dansiteli lipoprotein (LDL) miktarını azaltır

Almanya’da Mart/Nisan aylarında yayımlanan “terapi konusunda gelişmeler” konulu 8 haftalık bir çalışmada, 120 katılımcıya günde 25 gram protein verilirken, katılımcıların toplam kolesterol seviyeleri karşılaştırılmıştır. Deneye katılan kişilere doğal özelliklerini yitirmemiş soya proteini (ısısal veya kimyasal etkileşimler sonucu değişmemiş protein), izole edilmiş soya proteini ve plasebo verilmiştir. Çalışmanın başlangıcında katılımcıların toplam kolesterol değerleri desilitrede 201 ile 302 miligram arasında değişmektedir. 8 hafta sonunda doğal özelliklerini yitirmemiş soya proteini alan grup üyelerinin toplam kolestrol seviyelerinde %10.7 ve düşük dansiteli lipoprotein (aynı zamanda LDL – kötü kolesterol olarak adlandırılır) seviyelerinde %9.4 lük bir düşüş görülürmüştür. İzole edilmiş soya proteini alan grup üyelerinde ise bu rakamlar toplam kolesterol için %5.8 ve düşük dansiteli lipoprotein için %4.9 olmuştur.

Süt Proteini Alerjisi

Alerjiler genelde bağışıklık sisteminizin besinlerden alınan ve vücudunuzun sindirim sürecinde parçalara ayıramadığı proteinlere verdiği tepkiler sonucu oluşurlar. Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi’nin yaptığı listede yer alan 8 büyük alerjen arasında süt birinci sırayı soya fasülyesi ise sekizinci sırayı almış durumda. Bu 8 büyük alerjen, besinlere karşı olan alerjik reaksiyonların %90ına sebep oluyor. Tüketildiklerinde, süt ve soya proteinlerinin içerdiği bazı maddeler vücudunuzdaki alerjik semptomları tetikleyen çeşitli kimyasallar yayıyorlar. İki ürün de benzer proteinler içerse de, süt proteinine alerjiniz olması aynı zamanda soya proteinine de olduğu anlamına gelmiyor. Bu yüzden alerjik sporcular da Hardline Vmax gibi soya protein tozlarına yöneliyor.

Hayvansal ve bitkisel proteinler ve şeker hastalığı

Hayvansal kökenli proteinler vücudunuzun ihtiyacı olan amino asitlerin çoğunu karşılasa da, 2012 temmuzunda yapılan “Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine” isimli çalışmaya göre inek sütünün önceden gençlik şeker hastalığı olarak adlandırılan 1. tip diyabet hastalığının riskini arttırdığı ortaya çıktı. “American Journal of Clinical Nutrition” isimli 2008 şubatında yapılan çalışmada ise, kadınlarda 2. Tip şeker hastalığı olasılığı araştırılmıştır. Bu çalışmaya göre karbonhidrat alınımının azaltılmasının yararlı olduğu ve bitkisel yağ ve proteinlerin şeker hastalığı riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Yukarıdan aşağıya soya proteini en az inek proteini kadar faydalı. Tabii günümüz Türkiye’sinde yurt dışındaki gibi yaygın kullanılmıyor.