Sporcu İçin Şarap mı Votka Mı?

Hem 45cm kol yapayım hem de gece alemlere akayım diyor çoğunuz. Alkol hakkında bilmeniz gereken birkaç püf nokta paylaşayım. Çoğu alkollü içeceği özellikle birayı karbonhidrat miktarı yüksek olduğu için tercih etmiyor. Yanlış! Gerçek ise, çoğu alkollü içeceğin aslında çok fazla karbonhidrat içermediğidir. Bazı kırmızı ve beyaz şaraplar bir kadehte (150 ml) 4 gramdan az karbonhidrat içerirler. Votka ve viski gibi sert içecekler ise 50 ml’lik ölçeklerde 1 gramdan az miktarda karbonhidrat bulundururlar.

Alkollü içeceklerde fazla olan madde tahmin edebileceğiniz gibi alkoldür. Adı üstünde eğer karbonhidrat oranı yüksek olsaydı karbonhidratlı içecek derdik. Yani bir birada aldığın bilmemkaçyüz kalorinin temel kaynağı aslında alkol. Alkolün bir gramı 7 kalori içerir. Şarap ve sert içkilerdeki kalorinin kaynağı da tam olarak budur. Tabi ki kokteyller ve karıştırılmış içkiler içine neyin katıldığına göre karbonhidrat ve kalori miktarında değişiklik gösterirler.

Vücut Geliştirme ve Alkol Kullanımı

Alkoldeki kalorilerle ilgili problem, onların çok çabuk metabolize edilebiliyor olmasıdır. Eğer boş mide ile sert bir içki içtiysen bu dediğimi tecrübe etmişsindir. Ve eğer bu kalorileri anında enerji olarak kullanmazsan, hepsi vücudunda yağ olarak depolanacaktır. Dans etmek yerine ya barda sağı solu kesip, ya da oturduğu yerden alkol tükettiğinden; aldığın kaloriler yanına kar kalmıştır. Ertesi gün koşu bandındaki halini biraz düşünsen daha dikkatli olurdun:)

Tabii azıcık içsek ne olur sporjenik dediğinizi duyar gibiyim? Anlatayım

Alkol hangi miktarlarda tüketilirse kabul edilebilir? Ve hangi alkollü içecekler tüketilmelidir?

bira kaldıran adam

İçiyorsan da Ağzınla İç:)


İçiyorsanız da Kendinizi Kaybetmeyin:)

Burada rakamlarla devam edeceğim;

Kırmızı şarap : 150 ml servis, 122 kalori, 16 gram alkol miktarı

Beyaz şarap : 150 ml servis, 121 kalori, 15 gram alkol miktarı

Votka : 50 ml servis, 97 kalori, 14 gram alkol miktarı

Viski : 50 ml servis, 105 kalori, 15 gram alkol miktarı

Yani; Vücut Geliştirme Ve Alkol Bir Arada Olmaz Mı?

Sağlıklı besin öğeleri içermesi açısından kırmızı şarabı, votka veya viskiye kıyasla daha fazla öneririm. Votka ve viski gibi alkollü içeceklerin vücuda daha az yararı olmasının yanı sıra, bu tarz sert içkiler çok daha fazla kalori ve karbonhidrat içerir. Bir gün boyunca içeceğin bir bardak şarap aslında fayda da sağlar ama b.kunu çıkartacağınızı bildiğim için söylemedim sayın.

Alternatif İçecekler: 

Sporjenik mekanda alkollü içecek yerine ne içelim limonata mı içelim diyenelere.. Yumurta akı sipariş eden hasta arkadaşlar bile tanıyorum bilginize:) Sek enerji içeceği kötü bir alternatiftir zira enerji depoların dolu ve hareketsiz olduğun için aldığın kaloriler yağ olarak depolanır.  Ayrıca boş yere kafein ve farklı bir uyaran almış olursun. Düşük bir ihtimal ama bulunuyorsa isostar, powerrade  gibi izotonik içecekler olabilir. Çevrene bir yararın yok bari kendine olsun:)

Bol Şans..