Hangisi taraf vücut geliştirme anlamında sporcuya daha fazla yarar sağlar?

Kırmızı et ve protein tozlarını bir kenara bırakacak olursak, vücut geliştirmeyle uğraşıyorsan uygulayacağın diyette yumurta beyazından daha iyi bir protein kaynağı yoktur diyebiliriz. Bunun nedeni yumurtanın beyazı neredeyse tamamen saf proteinden oluşur. İçerdiği kalorinin hemen hemen tamamı proteinlerden gelirken neredeyse hiç karbonhidrat veya yağ barındırmaz. O yüzden eğer tamamen protein içeren bir besin arıyorsan ve bu yiyeceğin az kalori içermesini istiyorsanız, yumurta beyazından daha iyi bir seçenek bulunmamaktadır.

Peki ya Sarısı?

Diğer yandan yumurtanın sarısını ele alırsak, bu kısım çok fazla kalori ve farklı türlerde besin maddeleri içermektedir. Yumurtadaki tüm yağda çözünebilen vitaminler (A, D, E, K) yumurtanın sarısında bulunurlar. Buna ek olarak, yumurta sarısı testosteron gibi hormonların üretimi için gerekli olan sağlıklı yağ ve kolesterolü de içermektedir. Tek bir yumurtayı göz önüne aldığımızda, bu yumurtanın sarısı içerisinde hemen hemen beyazı kadar protein de bulundurur. Makro besinler seviyesinde her ikisinin de neler içerdiğine dair sayısal değerleri görmek istersen:

yumurtanın beyazı mı sarısı mı

Yumurtanın Besin Değerleri

8 Yumurta Beyazı : 28 gram protein, 2 gram karbonhidrat, 0 gram yağ, 137 kalori içerir.

4 Tüm Yumurta ise : 28 gram protein, 2 gram karbonhidrat, 21 gram yağ, 312 kaloriye sahiptir.

Yumurtanın beyazı mı sarısı mı tüketilmeli?

Düşük karbonhidratlı bir diyette protein ağırlıklı besinler alıyorsan, yumurtanın sadece beyazını yemek yerine sarısı ile beraber teketmeni tavsiye ederim. Tüm bir yumurtada yağdan gelen kalori miktarı proteinden elde edilen kaloriye göre daha yüksek olsa da, bu besin yine de çok düşük kalorili bir yiyecek olarak sınıflandırılabilir. Unutmayın ki diyetsel yağlar protein emilimini yavaşlatarak, proteinlerin vücutta daha uzun süre kalmasını sağlarlar. Tüm bir yumurta aynı zamanda vücut geliştirmeden elde edeceğiniz güzel sonuçlar açısından daha iyi profillere sahip amino asitlerden oluşur.

Ha yok ben podyuma hazırlanıyorum günlük 90-100 gr yüksek saflıkta proteine ihtiyacım var diyorsan; yumurtanın beyazını tercih edebilirsin fakat diğer tüm yumurta daha iyi bir alternatif olacaktır. Miktarı ayarlamak adına tüm yumurtaları yumurta beyazları ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Peki yumurta yiyemeyenler ya siz? Kesenin ağzını bir miktar açmanız gerekiyor. Zira yumurta proteini içeren formula 80 gibi bir ürün yumurtanın beyazından aldığınız %70-80 kaliteli proteini sağlayacaktır.